Lotus Nişantaşı D:33

Vajina Estetiği Neden Uygulanır?

Anasayfa » Vajina Estetiği Neden Uygulanır?

vajina estetiği

Vajinal estetik, vajina görüntüsünden memnun olmayan ve cinsel ilişkide çeşitli sorunlar yaşayan kadınlara uygulanabilen oldukça başarılı bir estetik girişimdir.

Estetik girişimler çoğunlukla estetik kaygılar için yapılır. Ancak vajinal estetiklerin esas amaçlarından biri cinsel açıdan yaşanan sorunları gidermektir. Cinsel ilişkinin daha kaliteli olması için uygulanan işlemler, hastaların kendilerini daha güvenli hissetmelerini sağlar.

Vajina estetiğinin yapıldığı durumlar nelerdir?

 • Vajinal genişlik
 • İç dudakların büyük olması, sarkık olması

Memelere yapılan estetik girişimler, yüze yapılan estetikler vajinaya da uygulanabilir. Şayet kişi vajinanın görüntüsünden memnun değilse,cinsel açıdan sorunlar yaşanıyor ise, cinsel ilişkinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi söz konusu olmaz. Bu sebeple de vajina estetiğine başvurulabilir.

Vajina estetiği sayesinde, kadın daha çok kendine güvenir, cinsel ilişki daha sağlıklı bir şekilde ilerler ve kaygılar azalır. Bu sebeple doktorunuza ve kendinize karşı dürüst olmalısınız. Vajina estetği ile sahip olduğunuzu düşündüğünü sorunların büyük bir kısmı başarıyla düzeltilebilmektedir.

Vajinal estetik neden uygulanır?

 • Kadınlarda doğum yaptıktan sonra vajinada meydana gelen esneme yani genişleme sebebiyle uygulanabilir.
 • Kadınların bazılarında doğumsal olarak küçük dudakların asimetrisi birbirinden farklı ise estetik operasyon yapılabilir.
 • Dış dudaklar oldukça büyük ise operasyon yapılabilir.
 • Yapılan zor doğumlar ve vajina dışına yapılan kesi nedeniyle, cinsel ilişkide sorunlar yaşanıyorsa, estetik operasyon yapılabilir.
 • İdrar kesesi ve rektumun anüsten önce son alanlarında sarkma mevcut ise, cinsel işlev sorunları ve idrar kaçırma problemleri meydana gelebilir. Bu sebeple de rahim sarkması söz konusu olabilir. Bu gibi sorunlar dolayısı ile vajinaya estetik uygulanabilir.

vajina estetiği 1

İç dudak küçültme operasyonu

Bu operasyonun diğer adı da Labioplastidir. İç dudaklarda meydana gelen sarkmalar, kadınların büyük kısmında estetik kaygılara yol açar. Bu sebeple de iç dudakların küçültülmesi için estetik girişimlere başvurulur. İç dudaklar vajina içerisinde kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Her kadının vajina iç dudakları farklıdır. Kimi kadında bu iç dudaklar sarkarken, kimi kadında iç dudakların dışarı sarktığı görülmez. Şayet iç dudaklar çok büyük ise, taşma yapar ve hoş olmayan bir görüntüye sebep olur. İç dudak renginde çeşitli dönemlerde, çeşitli sebeplerle koyulaşma görülebilir. Bu durumda da vajina estetiği ile sorun çözülebilir.

İç dudaklar sarkarsa ne olur?

İç dudaklardaki büyüklük sarkmaya ve taşmaya yol açar. Dudakların birbirinden farklı boyutlarda olması, vajinanın nemli kalmasına yol açar. Bu sebeple de, vajinit ya da bartholin bezlerinde apseleşme meydana gelerek çeşitli problemler yaşanabilir.

Bazı durumlarda büyük olan iç dudaklar sebebiyle cinsel ilişkinin yaşanması zorlaşabilir. Bu da cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanmasına yol açar. İç dudakların normal boyutta olması, vajinanın hijyeni için önemlidir. Ancak normalden büyük olan iç dudaklar bakterilere davetiye çıkarır bu sebeple de enfeksiyon gibi sorunlar yaşanabilir.

İç dudakların büyük olması; cinsel ilişkinin ağrılı olmasına, giyilen giysilerde kısıtlamaya, hijyen sorunlarına yol açar. Ancak yapılacak olan iç dudak operasyonları ile bu sorun düzeltilebilir.

İç dudakların görüntüsü neden değişir?

Kadınlarda ergenlik dönemi ardından meydana gelen hormonal farklılıklar, kadınlardan bazılarında iç dudaklarda sarkmalara, büyümelere ve kıvrımlara yol açabilir. Bunun dışında kronik enfeksiyonlar, iç dudaklarının yapısının ve renginin değişmesine de yol açabilir.

vajina estetiği 2

Labioplasti kimlere uygulanır?

Vajina görünüşünden memnun olmayan, yetişkin ve psikolojik olarak herhangi bir engeli olmayan her kadın bu ameliyatı olabilmektedir. Bakire olan kadınlara da uygulanabilir. Kızlık zarı vajinadan 3-4 cm içerdedir. Bu sebeple herhangi bir zarar görmez. Bu ameliyat, gebe kalmaya ya da çocuk doğurmaya engel teşkil etmez.

İç dudak küçültme operasyonu nasıl uygulanır?

İç dudak küçültme operasyonları ortamala olarak 30-40 dakikada tamamlanmaktadır. Operasyon için adet haftasının bittiği süre genellikle uygun görülür. Lokal anestezi ya da hafif genel anestezi ile hastane koşullarında uygulanır. Ameliyatın tamamlanması ardından herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Hasta bir hafta boyunca dinlenir. Ardından ise günlük ve iş yaşantısına geri dönülebilir. Cinsel ilişki için ise 1 ay kadar beklemek gerekir.

Vajina daraltma operasyonları

Diğer bir adı Vajinoplasti olan ameliyat, çoğunlukla cinsel sorunların düzeltilmesi için yapılır. Cinsel açıdan yaşanan haz problemleri, vajina daraltma operasyonları sayesinde düzeltilebilmektedir. Vajina daraltma operasyonları 30 dakikada ve 1 saat arasında tamamlanan, lokal ya da genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır.

vajina estetiği 4

Vajina daraltma ameliyatının avantajları nelerdir?

 • Vajina estetiği ile vajinanın görüntüsü ve şekli düzeltir. Bu sayede kadının özgüveni yerine gelir.
 • Gevşemiş vajen kaslarının işlevleri yeniden sağlanır.
 • Vajen kanalındaki gerginlik, direnç ve tonusun arttırılması sağlanır.
 • Vajen kanalında meydana getirilen gerginlik, kadın ve erkekte cinsel olarak alınan zevkin artmasına yardımcı olur.

Vajina neden genişler?

Normal doğum esnasında ortaya çıkabilecek vajinal yırtıklar, epizyotomi iyileşmesi aşamasında vajina yapısında ortaya çıkan sorunlar vajina genişlemesine yol açabilirler. Bunun dışında yaşın ilerlemesi ve doğumsal sebeplerle de vajina geniş olabilmektedir. Vajinal estetik sayesinde vajina genişlemesi ve şekil bozukluklarının neredeyse büyük bir kısmı tamir edilebilmektedir.

tr_TRTurkish
×