Lotus Nişantaşı D:33

Vajina Estetiği Nasıl Yapılır?

Anasayfa » Vajina Estetiği Nasıl Yapılır?

vajina estetigi

Dış genital organlarda uygulanan estetik işlemler:

 • Labioplasti: Küçük dudakların küçültülmesi
 • Labium majuslar: Büyük dudakların dolgunlaştırılması

İç genital organlarda uygulanan estetik işlemler:

 • Hymenoplasti: Kızlık zarı onarımı
 • Vajinoplasti: Vajinanın daraltılması

Labioplasti- Küçük Dudak Estetiği

Bazı durumlarda, cinsel organa ait bir parça olan küçük dudaklar uzun ve büyüktür. Özellikle zayıf olan kadınlarda bu durum daha çok göze çarpar. Dar pantolon ve mayodan görülebilen dudaklar, kadının kıyafet ve giysi tercihlerinin kısıtlanmasına yol açar. Labioplasti, sayesinde uygulanan başarılı vajina estetiği de bu sorunları giderir.

Labioplasti nasıl gerçekleştirilir?

Küçük dudaklar uyuşturulur. Ardından da iç dudaklar dış dudakların arasından fazla sarkmayacak ve eşit olacak biçimde küçültülür. Kendiliğinden eriyecek dikişler ile labioplasti işlemi tamamlanır.

Küçük dudakların küçültülme operasyonu sınırlı uyuşturma altında yapılır. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanır. Ameliyat ardından hastalar, kısa süre sonra evlerine dönebilirler. Ameliyat sonrası ağrı kesici ve antibiyotik kullanılır. Hasta, ertesi gün işine dönebilir. Dikişlerin düşmesi ardından cinsel hayata geri dönülebilir.
Büyük dudakların dolgunlaştırılması işlemi

Büyük dudaklar kadınların bazılarında buruşuk ve sarkık olabilmektedir. Bu duruma yol açan genetik bir özellik olabilir. Bunun dışında 30 yaş ve üzeri olup zayıf olmak da bu soruna yol açabilir. Normalde, dış dudakların yeterli dolgunlukta olması ve küçük dudakları örtmesi gerekir.

Uygulama nasıl yapılır?

Uygulanacak olan yağ enjeksiyonu ameliyathane koşullarında lokal ya da genel anestezi ile yapılmaktadır. Çoğunlukla karın bölgesinden temin edilen yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir. Hasta, hastanede birkaç saat dinlenir. Ardından arzu ederse evine dönebilir. Bu uygulama ardından pansuman ya da dikiş alınmaz.

vajina estetigi1

Kızlık zarı tamiri nasıl uygulanır?

Hasta bakımından psikolojik boyutu ağır bir uygulamadır. Bu sebeple hasta genel anestezi altında bu ameliyatı gerçekleştirmek isteyebilir.

Ancak lokal anestezi ile uygulanabilir. İşlem yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanır.

Uygulama ardından hasta biraz dinlenir. Ardından ise günlük hayatına ve iş hayatına geri dönebilir. Yalnızca 2 gün boyunca ped kullanması önerilir. Operasyonun yapıldığı gün duş alınabilir.

Tamir edilmiş kızlık zarı tekrar dikilebilir mi?

Kızlık zarı parçaları yerinde ise, yeniden tamiri mümkündür.

Vajinoplasti- Vajen daraltma kimlere uygulanır?

Vajen daraltma operasyonları yaygın olarak normal doğum yapmış olan kadınlarda vajen kaslarının gevşemesi sonucunda cinsel ilişki sırasında vajinanın yeterli kavrama sağlayamaması ve vajinadan ses gelmesi sebebiyle cinsel ilişkinin kötü etkilenmesi hasebiyle uygulanır. Kadının yaptığı doğum sayısı arttıkça, bu sorun daha da belirgin bir hal alır. Yaşın ilerlemesi ile beraber idrar kaçırma, kalın bağırsağın sarkması, rahim sarkması gibi sorunlar yaşanabilir.

Vajen genişliğini tespit etmek için, bir kadının vajinasına 2 parmağını yerleştirmesi yeterlidir. Şayet parmaklar sıkılamıyor ve kavranamıyorsa vajen genişliğinden bahsedilebilir.

Vajen gevşemesine yol açan durumlar nelerdir?

 • Yapısal sebepler
 • Çok sayıda normal doğum yapmış olmak
 • Doğum yırtıkları
 • Müdahaleli, zor doğumlar
 • Doğum dikişlerinin mikrop kapması ya da açılması
 • İri bebek
 • Yaşın ilerlemesi

Vajen daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Çoğunlukla psikolojik açıdan genel anestezi altında yapılması daha fazla tercih edilir. Epidural anestezi ile de vajen daraltma operasyonu oldukça rahat bir şekilde tamamlanabilir. Operasyon, 30-45 dakikada tamamlanır. Yaygın olarak uygulanan yöntem vajinanın arka duvarından uygulanan daraltma girişimidir.

vajina estetiği3

Vajen daraltma ardından cinsel ilişki

Uygulama ardından aynı gün hastaneden çıkıp eve gidilebilir. Vajina içine yerleştirilen tampon ertesi gün alınır. Bu işlem ardından pansuman yapılmaz. Dikiş alımına ihtiyaç yoktur. Dikişlerin kendiliğinden eriyen materyallerden seçilmesi önemlidir. Yalnızca verilen antibiyotiğin düzenli olarak kullanılmasına ve tuvalet temizliğine özen göstermek gerekir. 1-2 gün iç çamaşıra ped koyulabilir. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durmaktır.

Ameliyat sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar nelerdir?

Şayet 6 hafta boyunca cinsel perhiz yasağı yerine getirilirse, herhangi bir problem ile karşılaşılmaz. Erken cinsel ilişki sebebiyle, yara henüz iyileşmeden dokuya bası uygulanması yeniden genişlemesine yol açabilir.

Vajenin yeniden genişlemesini engellemek için yapılabilecek koruyucu tedaviler mevcut mudur?

Vücudumuzun her bölgesi için egzersizler vardır. Vajinanın da yeniden genişlemesini önlemek için kegel egzersizi adı verilen bir egzersiz yapılır.

Kegel egzersizleri vajina çevresindeki pelvis tabanı kaslarının sıkılıp bırakılmasıdır. Bu sayede güçlenen vajina kasları ile özellikle cinsel ilişki esnasındaki hazda artış olmaktadır. Bunun dışında kadının orgazm yaşaması kolaylaşmaktadır. Şayet kadının hafif idrar kaçırma sorunu mevcut ise, kegel egzersizleri sayesinde bu sorun giderilebilir.

Vajinal kasların az kullanılması, doğum yapmak ve hamilelik döneminde meydana gelen gevşeme, yıpranma ve menopoz sürecinde iken kasların kasılma yetisinde düşüş meydana gelir.

Kegel egzersizleri sayesinde kasların gücü ve sıkılığı sağlamlaştırılır. Bu sayede olabilecek cinsel ve üriner sorunları çözülebilir.

Yeniden vajen daraltma operasyonu uygulanabilir mi?

Şayet kadının vajeninde yeniden genişleme meydana gelmiş is, vajen daraltama ameliyatı yeniden uygulanabilir.
.

tr_TRTurkish
×