Lotus Nişantaşı D:33

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur

Anasayfa » Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur

akupunktur ve tüp bebek

Neden Akupunktur?

Tüp bebek uygulaması stresli ve meşakkatli bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde amaca ulaşmayı engelleyen en önemli faktörlerden biri de anne adayının stresi ve döllenmiş yumurtanın transferden sonra tutunup yerleşeceği endometrium tabakanın yeterli damarsal olgunluğa ve kalınlığa erişememesidir. Tüp bebek tedavisinde uygulanan akupunktur, endometrium diye isimlendirelen rahim zarının istenilen olgunluğa erişmesine katkıda bulunur. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmalar ve tıp dergilerinde yayınlanan makalelerle akupunktur uygulamasının tüp bebek tedavisinde uygulanması, bu uygulamayı yapan çiftlerde gebelik oranlarının arttığını göstermektedir.

Akupunktur stresi azaltıyor mu?

Klinik gebelik düzeyi akupunktur yapılan hastalarda daha yüksek olduğu belirtilmektedir. Akupunktur uygulanan bölgelere gerçekleşen uyarı sayesinde tüm bedende beta-endorfin salgılanması artar. Beta-endorfin salgılanışının artması, gebe kalmayı dolaylı olarak arttıran bir etkendir. Vücudun belirli bölgelerine iğne batırılarak veyahut elektrik verilerek yapılan akupunktur uygulaması sonrasında rahime olan kan akımı çoğalır. Endometrium olgunlaşır. Ve dolayısıyla rahimde hamileliğin oluşumunu kolaylaştıran koşullar yaratılır. Akupunktur, artık tüp bebek tedavisinde tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kabul edilmiştir.

Özellikle Çin gibi uzakdoğu ülkelerinde uygulanan geleneksel bir tedavi yöntemi olan akupunktur, normal yollarla gebe kalma sorunu yaşayan ailelerde, anne adaylarında tüp bebek uygulaması için çok yardımcı bir destektir. Akupunkturun ağrı giderme, organların fonksyonlarını düzenleme ve düzeltme, bağışıklık sistemini güçlendirme etkisiyle gebeliğin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

akupunktur tedavisi

Tüp bebekte stres ne kadar etkili?

Tüp bebek tedavisinde başarı sağlanabilmesi için, anne adayının sağlıklı olması ve stresten uzak durulması gerekir. Tüp bebek tedavisi sırasındaki olumsuz ruh hali ve bozulmuş psikoloji, tedavisin stresi, hormon salınımını etkilemektedir. Bu da tüp bebek uygulamasının başarı oranını düşürür. Akupunktur ise, düzenleyici etkisi ile strese karşı iyileştirici etkisi vardır. Böylece olumsuz etkileri ortadan kaldırır.

Akupunktur ne zaman uygulanır?

Akupunktur  tedavisinin, uygulama zamanına, değişebilmektedir. Uygulama zamanına göre birinci yöntem olarak, embriyo transferinden 1 ay önce haftada bir ve embriyo transferinden 1-2 saat önce uygulama yapılabilir. İkinci yöntem olarak, aynı gün içerisinde embriyo transferinden önce ve transferden sonraki saatlerde uygulama yapılabilir. Üçüncü yöntem olarak da embriyo transferinden önceki saatlerde ve transferden 2 veya 3 gün sonra uygulama yapılabilir.

Nokta  seçimine göre ise birinci yöntem olarak sadece vücuttaki noktalar uyarılabilir. İkinci yöntem olarak, hem vücut hem kulak noktaları birlikte uyarılabilir. İkinci yöntem olarak elektroakupunktur (Sinirlere yakın akupunktur noktalarına modern aletlerle uyarı yapılması) uygulanabilir. Akupunktur tedavisinin herhangi bir yan etkisi yoktur.  Ancak embriyo transferi sonrası düşeğe sebep olabilecek noktaların kullanılmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Vücutta  belirli noktalara akupunktur iğnesi batırmak suretiyle çeşitli hastalıkları tedavi etme yöntemine Akupunktur denir. Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde sıklıkla kullanılan bir tedavi biçimi olması yanında köklü ve geleneksel bir yöntemdir. Akupunktur vücut dengesinin yeniden oluşturulması için vücutta bazı özel noktaların uyarılması yoluyla yapılan ve çeşitli hastalıkların tedavisinde, iyileştirilmesinde uygulanan yöntemlerden biridir. Akupunktur ile tedavi yönteminin en önemli metodundan birisi de kulak akupunkturu olarak bilinmektedir.

İnsan vücudundaki her organın kulakta bir karşılığı bulunmaktadır. Kulak akupunkturu vücut akupunkturuyla beraber uygulanırsa daha çabuk sonuç alınır. Çünkü kulaktaki noktaların iç organlarla bağlantısı direktir. Tedavide noktaların doğru yerinin ve derinliğinin tespit edilmesi gereklidir. Bunu da deneyimli kişilerin yapması daha uygundur. Önemli olan doğru teşhis ve noktanın bulunmasıdır. Akupunktur Noktası denilen noktalarla gelişi güzel seçilmiş noktalar arasında yapılan deri kesitleri sonucu anlamlı farklılıklar bulunur. Akupunkturu uygulayacak doktorunuz, tüp bebek için uygun alanları bulmalı ve akupunkturu o bölgeye uygulamadır.

tr_TRTurkish
×