Lotus Nişantaşı D:33

Tüp Bebek Sonrası Gebelik

Anasayfa » Tüp Bebek Sonrası Gebelik

tup bebek sonrasi gebelik

Tüp bebek tedavisi; çiftin bir sene boyunca korunmadan ve düzenli olarak cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebelik sağlayamadığı durumlarda uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisi, başarı oranlarının en yüksek olduğu tedavi yöntemidir. Bu sebeple de anne ve baba adayları tedaviden sonra hangi gebelik belirtilerini yaşayacaklarını merak etmektedir.

Tüp bebek sonrası gebelik belirtileri

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden 12-14 gün sonra kanda gebelik testi yapılmaktadır. Bu testte kadının hamile olup olmadığı tespit edilmektedir. Ancak bu bekleme aşamasında çift, gebelik belirtileri fark edebilir.  Kanda gebelik testinin yapılacağı dönemler, adet dönemine denk geleceği için anne adayı çeşitli durumlarda kanama yaşayabilir. Bu kanamanın adet kanaması mı, yoksa yerleşme kanaması mı olduğu uzmanlar tarafından bildirilecektir. Anne adayı kanama yaşasa dahi mutlaka kanda gebelik testini yaptırmalı ve kanama olduğu anda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalıdır.

tup-bebek-sonrasi-gebelik-3

Gebelik belirtileri

Tüp bebek gebeliklerinde de, normal gebeliklerde de gebelik belirtileri genellikle aynıdır. Tüp bebek tedavisi, gebeliğin oluşumuna kadar uygulanan tıbbi bir yardımdır. Gebelik oluştuktan sonra ise bu hamileliklerin normal hamileliklerden herhangi bir farkı yoktur. Bu sebeple de gebelik belirtileri bazı anne adaylarında daha erken, bazı anne adaylarında daha yoğun yaşanabilir. Genellikle anne adayları ilk olarak memelerinde hassasiyet ile gebelik belirtilerini yaşamaya başlamaktadır. Meme uçları ve meme, bu aşamada anne ağrı verebilir.

  • Tüp bebek sonrası bulantı ve kusma

Tüp bebek tedavisinden sonra gebelik gerçeklemiş ise, anne adayı özellikle sabahları bulantı ve kusma sorunları yaşayabilir. Bu kusma ve bulantılar gebeliğin ilk 3 ayı yoğun şekilde yaşanabilir. Hamileliğin 2. Trimestırında ise bulantı ve kusma şikayetleri belirgin şekilde azalacaktır.

  • Sivilce ve akne:

Hamileliğin yaygın belirtilerinden bir diğeri de anne adayının cildinde meydana gelen değişimlerdir. Özellikle direkt olarak güneş ışığına maruz kalınan durumlarda anne adayları yüzünde lekelenmeler görebilir. Bu sebeple de güneşe çıkmadan önce mutlaka gebeliğe uygun, yüksek koruyuculuğu olan güneş kremleri kullanılmalıdır.

  • Sık sık idrara çıkma:

Anne adayları gebeliğin erken dönemlerinde bile sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilir. Bu aşamada rahim büyüdüğü için mesaneye baskı yapar. Bu sebeple de anne adayları sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyar.

tup-bebek-sonrasi-gebelik

Diğer belirtiler:

Tüp bebek tedavisinden sonra gebelik oluşmuş ise anne adaylarının ruh halinde de değişimler söz konusu olabilmektedir. Özellikle de duygu durumlarının oldukça çabuk değiştiği fark edilebilir.

Kabızlık da bir diğer gebelik belirtisidir. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve kullanılan pek çok ilaç kadınların kabızlık yaşamasına neden olabilmektedir. Gebelikte aynı zamanda progesteron hormonu da artmaktadır. Bu hormon düz kas sistemi üzerinde rahatlatıcı etki gösteren bir hormondur. Bu sebeple de  tüp bebek tedavisinde söz konusu hormonun idrar yollarında, safra kesesinde ve bağırsaklarda rahatlama sağlayabilmektedir.

tr_TRTurkish
×