Lotus Nişantaşı D:33

Sigara ve Alkolün Kısırlık Üzerindeki Ekisi

Anasayfa » Sigara ve Alkolün Kısırlık Üzerindeki Ekisi

sigara ve alkolun kisirliga etkisi

Sigara ve alkol kullanımı doğal yollar ile hamile kalmayı güç bir hale getirirken, hamile kalınması halinde de hamleliğin düşük ile sonuçlanmasına sebep olmaktadır.

Sigara tüketimi, erkek üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmektedir. Gün içerisinde 1 veya 2 paket gibi çok fazla sigara tüketen erkeklerin, spermlerinde daha fazla şekil ve hareket bozuklukları ve anomaliler ile karşılaşılmaktadır.

Aynı zamanda, alkolün de çok belirgin bir şekilde sperm üretimi ile alakalı olarak olumsuz etkilere sebebiyet verdiği de yapılan çalışmalar sonucunda kayıt altına alınmıştır. Sigara tiryakisi olan kadın ve erkekler, tüp bebek yönteminde de risk altında olarak istenilen başarının elde edilememesine sebep olmaktadır.

Sigara bağımlısı olan kadınların, tüp bebek tedavisi yardımı ile hamile olabilme olasılığının, sigara içmeyen kadınlara göre en az 2 kat daha az olduğu da aynı şekilde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Tüp bebek tedavisi ile hamile olmak isteyen anne adaylarının tedaviye başlamadan en az 2 ay önce sigarayı ve alkolü bırakmaları, hatta içilen ortamda dahi durmamaları oldukça önemlidir.

tr_TRTurkish
×