Lotus Nişantaşı D:33

Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

Anasayfa » Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

tüpbebek2

Bebek sahibi olamayan çiftlerin, en büyük umudu olan tüp bebek tedavisi ilk yapılmaya başlandığından itibaren büyük yol kat etmiştir. Ancak hala yeni teknikler ve alternatif yaklaşımlarla gebelik başarısı arttırılmaya çalışılmaktadır. Mikroçiple sperm seçme işlemi de bunlardan bir tanesidir. Ancak tıbbi olarak faydası henüz kanıtlanamamış ve sadece küçük ölçekli çalışmalarda faydalı olduğu gösterilebilmiştir. Bu nedenle mucizevi bir yaklaşım olarak değerlendirilmesi ve erkek kısırlığının çözümü gibi gösterilmesi doğru değildir.

Bu yöntem özellikle erkeklerin sperm sayıları az olduğunda ve bu açıdan erkek kısırlığı söz konusu olduğunda denenmektedir. Mikro akışkan çip teknolojisinde DNA yapısı açısından en kaliteli olan spermlerin seçilebileceği ve bu sayede en kaliteli DNA yapısına sahip olan embriyoların oluşturulabileceği iddia edilmektedir.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Tüp bebek tedavisinde normal yollardan ya da diğer üreme yöntemleriyle gebelik elde edememiş olan çiftlerin bebek sahibi olmasına yardımcı olunur. Bunun için anne adayının yumurtalıkları ay içinde değişik hormon ilaçlarıyla uyarılarak, yumurta hücreleri elde edilir. Toplanan yumurta hücreleri erkekten alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllendirilerek, gebelik elde edilmeye çalışılır. Ancak bu uygulamada spermlerin kalite olanları seçilemediğinde, elde edilen embriyolarla gebelik elde edilmesi daha zor olur. Çünkü vücudun kendi mekanizması içinde, gebelik meydana gelirken spermler mikro kanalcıklar içinde ayrıştırılmaktadır.

Mikro çipli tüp bebek tedavisinde, vücudun bu doğal mekanizması oluşturulmuştur. Sperm çiplerinin geliştirilmesi sayesinde, vücutta hormonların meydana getirdiği mikro kanalcıklar vücut dışında elde edilmiştir. Bu kanalcıklar vücudun mekanizmasını taklit etmektedir. Bir süzgeç vazifesi görerek, spermlerin sağlıklı ve kaliteli olanlarını ayrıştırır. Mikro kanalcıklarda toplanan spermlerin kaliteli olanları başka bir bölgeye süzülmektedir. Bu sağlıklı spermlerin mikro enjeksiyon yöntemiyle yumurta hücresiyle döllendirilmesi sayesinde, gebelik elde edilme oranın yükseleceği iddia edilmektedir. Ancak bu iddiaların daha geniş bilimsel araştırmalar ile kanıtlanması gerekmektedir.

tr_TRTurkish
×