Lotus Nişantaşı D:33

Kadın ve Erkek Yaşının Kısırlığa Etkisi

Anasayfa » Kadın ve Erkek Yaşının Kısırlığa Etkisi

Kısırlık, çiftlerin doğal yolla gebelik sağlayamaması sorunlarını kapsamaktadır.Hamileliğin bir sene içerisinde düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen gerçekleşmemesi ya da çocuk sahibi olunmasına rağmen artık gebelik sağlayamama durumları kısırlık olarak ifade edilir. Kısırlık, birçok sebep kaynaklı olarak meydana gelebilir. Kısırlığa yol açan en ciddi konu ise, kadının yaşıdır. Kadının yaşının ilerlemesi ile yumurtalık rezervlerinde azalma ve yumurta kalitesinde düşüş meydana gelir. Bu sebeple de gebelik, kadının yaşı ilerledikçe daha zor meydana gelir. Özellikle de 35 yaşından sonra bu düşüş, daha hızlanır. İlerleyen yaşlarda gebelik sağlansa bile düşük ya da erken doğum gibi risklerde artış görülmektedir.

Kadının yaşı ile kısırlık arasındaki ilişki

Kadının en doğurgan olduğu yaşlar 20 ve 30’dur. Yaşın ilerlemesi sebebiyle yumurtaların kalitesi düşer. Özellikle de sigara ya da alkol kullanımında yumurtalık rezervlerindeki azalma daha da hızlanır. Bu sebeple de tüp bebek tedavisi ile dahi kadının gebelik şansı düşer. Yumurtalık rezervlerindeki azalma yani kadının yaşının ilerlemesi, tüp bebek tedavisi ile tedavi sağlanabilecek bir durum değildir.

Kız çocukları dünyaya belirli bir yumurtalık rezervi ile gelir. Bu yumurtalık rezervleri ergenlik dönemine girildiğinde yaklaşık olarak 300 bindir. Daha sonra da her adet döneminde azalmaya devam eder. Bu azalmalar, 35 yaşından sonra hızlanır ve daha sonra menopoz dönemi başlar. Menopoz yaşı ülkemizde genellikle 45 olmaktadır. Bu sebeple de 35 yaşından sonra gebelik şansı azalır.

erkek yaşı ve kısırlık

Kısırlık, çiftlerin doğal yolla gebelik sağlayamaması sorunlarını kapsamaktadır. Bir sene içerisinde düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen hamileliğin gerçekleşmemesi ya da çocuk sahibi olunmasına rağmen artık gebelik sağlayamama durumları kısırlık olarak ifade edilir. Kısırlık, birçok sebep kaynaklı olarak meydana gelebilir.

Kısırlığa yol açan en ciddi sebeplerden biri ise, kadının yaşıdır. Kadının yaşının ilerlemesi ile yumurtalık rezervlerinde azalma ve yumurta kalitesinde düşüş meydana gelir. Bu sebeple de gebelik, kadının yaşı ilerledikçe daha zor meydana gelir. Özellikle de 35 yaşından sonra bu düşüş hızlanarak devam eder. İlerleyen yaşlarda gebelik sağlansa bile düşük ya da erken doğum gibi risklerde artış görülmektedir.

Kadının yaşı ile kısırlık arasındaki ilişki nedir?

Kadının en doğurgan olduğu yaşlar 20 ve 30 yaşları arasındadır. Yaşın ilerlemesi sebebiyle yumurtaların kalitesi düşer. Özellikle de sigara ya da alkol kullanımında yumurtalık rezervlerindeki azalma daha da hızlanır. Bu sebeple de tüp bebek tedavisi ile dahi kadının gebelik yaşama şansı düşer. Yumurtalık rezervlerindeki azalma yani kadının yaşının ilerlemesi, tüp bebek tedavisi ile tedavi sağlanabilecek bir durum değildir.

Kız çocukları dünyaya belirli bir yumurtalık rezervi ile gelir. Bu yumurtalık rezervleri ergenlik dönemine girildiğinde yaklaşık olarak 300 bindir. Daha sonra da her adet döneminde azalmaya devam eder. Bu azalmalar, 35 yaşından sonra hızlanır ve daha sonra menopoz dönemi başlar. Menopoz yaşı, ülkemizde ortalama 45 olarak saptanmıştır. Bu sebeple de 35 yaşından sonra gebelik şansı azalır.

Kadınların çocuk sahibi olma yaşını ileriye ertelememesi ve tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilecekleri durumuna güvenmemesi önemlidir. İleri yaş faktörü sebebiyle tüp bebek tedavisi de başarısızlıkla sonuçlanabilir. Gebelik sağlansa bile bazı risklerin görülme oranları daha fazla olacaktır.

İleri yaş gebeliklerde artan risklerden bazıları ise şunlardır:

 • Dış gebelik,
 • Erken doğum,
 • Düşük riski,
 • Gebelik diyabeti,
 • Bebekte anormali riski olarak sıralanabilir.

 

kadın yaşı ve kısırlık

İleri yaştaki kadınlar ne zaman tüp bebek uzmanına başvurmalıdır?

Şayet kadın 35 yaşının üzerinde ise 6 ay boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkide bulunmalı ve hamilelik oluşmuyorsa bir kısırlık uzmanına başvurmalıdır. Ancak geçirilmiş cinsel hastalık ya da cerrahi operasyonlar söz konusu ise beklemeden ve zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

İlerleyen yaşlarda bebek sahibi olmak isteyen kadınların dikkat edilmesi gereken maddeler şu şekildedir:

 • Tüp bebek tedavisinde genetik tarama yöntemlerine mutlaka başvurulmalıdır.
 • Kaliteli embriyolar elde edilmişse mutlaka dondurulmalı ve tedavinin başarısız olma riskine karşı muhafaza edilmelidir.
 • Genetik geçişli hastalıklar konusunda tedaviden önce araştırma yapılmalıdır.
 • Kısırlığa yol açabilecek diğer sorunlar tespit edilmelidir.

Erkek yaşı ile kısırlık arasındaki ilişki nedir?

Erkekler, yaş konusunda kadınlara göre daha şanslı bir yapıya sahiptir. Kadınlarda, gebelik şansı menopoz döneminde kesin olarak biterken, erkekler tüm hayatı boyunca sperm üretebilirler. Ancak 40 yaşından sonra erkeklerin sperm sayısında ve kalitesinde de düşük gözlemlenmektedir. Sperm dölleme yetisine sahip olsa da erkek yaşı ilerledikçe sperm hücresinde daha çok DNA hasarına rastlanmaktadır. Bunun dışında erkek yaşı ilerledikçe bebekte;

 • Anomali riski artar,
 • Dış gebelik riski artar,
 • Genetik geçişli hastalıklar açısından risk artar,
 • Düşük riski artar.

Bunun dışında bebeğe aktarılan hatalı genler, otomozal dominant hastalıklar adı verilen akondroplazi, nörofibromatozis, Marfan sendromu ve osteogenezis imperfekta hastalıklar meydana getirebilir. Bu hastalıkların görülme riski erkeğin yaşı ilerledikçe artar.

Erkeğin ileri yaşında bebek sahibi olmasıyla görülebilecek diğer sağlık sorunları şunlardır:

 • Şizofreni gibi psikolojik problemler,
 • Bipolar bozukluk,
 • Otizm,
 • Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite,
 • Algılama eksikliği,
 • Kognitif fonksiyonlarda bozukluk.
tr_TRTurkish
×