Lotus Nişantaşı D:33

Hamilelikte Giyinmenin 10 Püf Noktası

Anasayfa » Hamilelikte Giyinmenin 10 Püf Noktası

hamilelikte giyinmek

1-  Hamile pantolonu

Bir anne adayının ilk olarak, karın ve basenlerinde kilo artışı görülür. Bu sebepten dolayı da, hamile pantolonu giymesi gerekir. Alınan hamile pantolonun bel kısmında bulunan ve karnı saran örme kumaştan yapılmış olması ve bandın esnek olması oldukça önemlidir. Hamilelik dönemi içerisinde vücudun en çok büyüyecek olan kısmı elbette ki karındır. Bu kısmı saracak olan kumaşın ne çok sıkı, ne de çok gevşek olması gerekir. Aksi taktirde karın bölgesini sıkarak bebeği rahatsız edebilir.

2- Kumaş seçimine dikkat edin

Doğal kumaşları kullanmayı tercih edin. Yumurtlamanın meydana geldiği günden itibaren hamile olduğunuz zaman, vücudunuzun ısısı 0,5 ile 1 derece arasında daha sıcak olur. Bu sıcaklık durumu da, hamilelik döneminin sonuna kadar aynen devam eder. Bu sebepten dolayı, hava alan ve vücut ısısında herhangi bir sorunun meydana gelmesine neden olmayacak kumaşları kullanmayı tercih edin. Pamuk, keten veya yün gibi elyaflar doğal; viskon, polyester ve polyamid gibi maddeler ise, insan yapımı olan yapay kumaşlardır. Aynı zamanda, hamilelik dönemi içerisinde vücut derisi daha hassas olur. Bu sebepten dolayı, vücudunuzu kaşındıracak veya  tahriş olmasına sebep olacak her türlü maddeden olabildiğince uzak durmaya dikkat etmeniz gerekir.

hamilelikte giyinmek (2)

3- Dolabınızı hemen doldurmayın

Hamilelikte ilk alışverişinizde kıyafet dolabınızı öyle hemen doldurmayın. Hamile giyim sektöründe yer alan firmalar, vücudunuzun hamilelik boyunca taşıyabileceği kıyafetler yapmaya çalışırlar. Fakat bu durum, ortalama alınan kilolar için geçerlidir. Ortalamayı aşabilme durumuzu da göz önüne getirmelisiniz. Bu sebepten dolayı da, bütçenin bir kısmını ileriki dönemler için ayırmayı tercih edin.

4- Kombin yapın

Kıyafet dolabınıza yeni girecek olan kıyafetlerin maximum eşleşme durumuna dikkat edin. İngilizcede ”mix and match” olarak ifade edilen ve kıyafetlerin bir biri ile kombine olma ihtimalini gösteren kavrama dikkat edin. Çünkü, hamilelik kıyafet ürünleri yaklaşık olarak 6 ay süre ile giyilmektedir. Bu süre içinde en az sayıda kıyafet ile, en fazla kombinasyon oluşturmak daha karlı olacaktır. Hamile kıyafetleri ne yazık ki yalnızca bizim ülkemizde değil, bütün dünya çapında, ortalama giyim ürünlerinden daha pahalıdır. Elinize almış olduğunuz bu ürünü, ne ile tamamlayacağınızı aklınıza getirmeyi ihmal etmeyin

5- Hamile kıyafeti almıyorsanız, önü daha uzun üstler almaya dikkat edin

Hamile bayanlar, üst kıyafet seçim konusunda çok daha özgürdürler. Çünkü bluz-suvater gibi üst kıyafetler normal kıyafet mazağalarından da rahatlık ile temin edilebilir. Göğüs altından itibaren bollaşan elbiseler ve tunikler, oldukça rahat ve günü kurtarıcı olmaktadırlar. Hamile kıyafetlerinin ön kısmı, genel olarak arka tarafından daha uzundur. Göbek büyümeye başladıkça, ön taraftan kilo alınır. Bu durumda, ön parçanın normalden biraz daha uzun olmasında yarar var. Eğer bir hamile kıyafeti almıyorsanız, kısa elbiseler aldığınız zaman, bu konuya daha çok dikkat etmelisiniz.

hamilelikte giyinmek (3)

6- Boya göre pantolon seçimi

Boyunuz uzun ise, geniş kesimli ya da bol paça pantolonlar; minyon tipli iseniz, bilekte biten kapri pantolonlar almayı tercih edin. Bol paça pantolonlar ile vücuda tam bir şekilde oturan üstler; dar pantolonlarla ise, bol tuniklerin kombine edilmesi daha şık olmaktadır.

7- Doğumdan sonra 9 ay daha bu kıyafetleri giyebilirsiniz

Hiçbir hamile bayan, doğum yapığı hastaneden hamile olmadan önceki kilosu ile taburcu edilmez. Uzmanlar 9 ay boyunca alınan kiloların, hamilelik sonrasında vücuttan atılabilmesi için de, yaklaşık olarak 9 ayı uygun bir süre olarak belirtmektedir. Böylelikle hamile kıyafetlerinin bir bölümü, hamileliğin ardından bir müddet daha giyinmek durumunda kalabilirsiniz. Fakat tecrübelerimiz, çok sayıda hamilenin doğumun ardından hamile kıyafetlerini bir daha giymeyi istemediklerini göstermektedir.

8- Likralı seçimler

Modern olabilmek uğruna, rahatlıktan; rahat olma uğruna da modern olmaktan taviz vermek zorunda değilsiniz. Satın alınan hiç bir kıyafetin sizi sıkmaması ve rahatsız etmemesi gerekir. Bu sebepten dolayı, hamile giyim  üreticileri, kumaşın içinde likra olarak bilinen bir madde kullanırlar. Likra, kumaşa esneyebilme özelliği katar. Fakat, likra uzunca bir süre ısıya maruz kaldığı zaman özelliğini kaybeder. Bu sebepten dolayı, kıyafetlerinizi sürekli arka arkaya giymeye özen gösterin. Likralı olmayan modellerin ise, genel olarak bol kesim olduğunu göreceksiniz.

hamilelikte giyinmek (4)

9- Son sözü aksesuar söyler

Siyahın cazibesini aklınızdan çıkarmayın ve satın aldığınız kıyafetler üzerinde kombine edeceğiniz aksesuarların da, kıyafete yeni fonksiyonlar katacağını unutmamak gerekir. İş yerinde giymiş olduğunu bir bluz, küçük bir aksesuar ile bir gece kıyafeti olabilir. Kısacası aksesuar, kıyafetin zencefilidir.

10- Düz tabanlı ayakkabı giyin

Hamilelik dönemi içerisinde ayaklarınızın rahat olmasını istiyorsanız ve yürüyüş ardından ağrı çekmek istemiyorsanız, düz tabanlı olan ayakkabılar tercih etmek durumundasınız. Aynı zamanda, her saat yanınızda olan ve ayakkabılarınızı giymenize yardımcı olan bir eşiniz yoksa, bağcıklı olan ayakkabılardan uzak durun. Hamilelik dönemi süresince, ayağınızın normalden biraz daha fazla büyüdüğünü hissedeceksiniz.

10+Bonus : İç çamaşırı seçimi nasıl olmalı?

Hamilelik döneminde iç çamaşır seçimi yaparken, pamuklu ürünleri tercih etmelisiniz. Hamilelik boyunca, idrar yolları enfeksiyonu ve benzeri enfeksiyonları kapma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı, hava alan bir alt iç çamaşırı giymeniz, sağlığınız açısından muhakkak gereklidir. Hamilelik dönemi süresince, süt yapım işlevine başlayacak göğüsler ise, yavaş yavaş büyümeye başlar. Baleni olmayan ve göğüslere baskı yapmayan hamile sütyenleri almanızda yarar olacaktır. Normal göğüs ölçünüzden bir ya da iki kap büyük olan sütyenleri kullanan, yalnızca siz olmayacaksınız.

tr_TRTurkish
×