Lotus Nişantaşı D:33

Hamilelik Döneminde Koşu Bandı Kullanılabilir mi?

Anasayfa » Hamilelik Döneminde Koşu Bandı Kullanılabilir mi?

hamilelikte kosu bandi

1 ) Hamilelik döneminde koşu bandı kullanımı

Toplumumuzda, hamilelik ile alakalı olarak yalan yanlış çok sayıda bilgi ortalıkta gezinmektedir. Aynı zamanda kadınlar da riskli doğum endişesi yüzünden bu hikayeler söz konusu olduğunda bebeklerini düşünerek daha dikkatli davranırlar. Ancak gerçekleştirilen son araştırmalar ile beraber, çok sayıda duyumun yanlış olabileceğini masaya koyuyor. Bununla beraber de, hamileler için bugüne kadar bilinenlerin tersi öneriler yapılıyor.

Daha önceden bilinene göre egzersiz yapımı hamilelikte iyi sonuçlar meydana getirmezdi. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda, egzersiz ve spor yapımının, hamilelik ve doğum açısından çok önemli katlıları olduğu ortaya çıktı. Birçok uzman doktor da bu konuda tavsiyelerini de anne adaylarına sunmaktadır. Dikkat edildiği takdirde koşu bantlarından da bu egzersizlerin yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Aynı zamanda son dönemde gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda da basit hareketlerin doğum için de yararlı olduğunu ortaya koymaya devam ediyor.

Ancak hamileliğinde risk taşıyan anne adayları için, bazen yapılan egzersizler tehlike taşıyabilir. Doktorlar tarafından bildirilen düşük veya kanama tehlikelerinde de aynı şekilde dikkatli olunması gerekir. Bununla beraber bu durumlarda da kontrollü olarak spor yapılması anne adaylarına tavsiye edilir. Tüm faaliyetleri uzman gözetimi altında gerçekleştirmek ise, anne adayları açısında daha yararlı olmaktadır.

2 ) Hamilelik döneminde koşu bandı kullanırken veya spor yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

  • Koşu bandında yapılabilecek egzersizlerde de çeşitli püf noktalar ile beraber tedbir alınması oldukça kolaydır. Bu sebepten dolayı da, koşu bandı kullanılacağı zaman dikkat edilmesi gereken hareketleri size sunmakta yarar görüyoruz. İşte o bilgiler;
  • Koşu bandının hız ayarında hızının yüksek tutulmaması gerekir.
  • Dengeli hız ile beraber anne adayının üzerine giydiği kıyafet ve ayakkabı da önem taşır. Bunlarda da konforun elde edilebilmesi, anne adayı açısından rahatlatıcı bir durum olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda bu durum sorun yaşanmasın da önleyici etkiye sahip olan faktörlerden biridir.
  • Gerçekleştirilecek olan yürüyüş süresinin ortalama 30 dakika civarında tutulması yeterli olurken, koşu da bunu 15 dakikaya indirmek gerekir. Böylelikle aşırı yorulma veya risk alma gibi durumlar da otomatikman ortadan kalkar.
  • Ayrıca doktorlar da sporu hamile kadınlar için tavsiye ederler. Yapılan spor sayesinde, anne adayları daha sağlıklı olurlar. Anne adayının spor yaptığı alanın şartları da kontrol edilmelidir. Havalandırma bu noktada gerektiği gibi ayarlanmalıdır. Bu sayede daha farklı sorunlarında önüne geçmek mümkün olmaktadır.
  • Spor yaparken beslenmeye ve su alımına dikkat etmek de hamileler için gerekli olmaktadır. Uzun süre susuz kalmak da tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartabileceğinden doktorun önerdiği miktarlarda su tüketimi spor yaparken de alınmalıdır. Bu sayede terlemede kaybedilen sıvı geri alınabilmektedir.
  • Ayrıca yürüyüş gibi egzersizleri uygun şartlar yer alıyor ise, açık havada yapmak da mümkündür. Bu sayede hamilelerin yaşadığı sıkılma gibi durumların da önüne geçilmektedir.
  • Spor ile birlikte hamilelik depresyonu gibi psikolojik rahatsızlıklar da minimum seviyeye indirilebiliyor. Bu sayede yaşadığı değişimlerle bunalım yaşayan anne adayları önemli bir rahatlama imkânı buluyor. Eşlerin de bu konuda vermiş olduğu destek ile beraber, var olan sorunlar kısa süre içerisinde çözüme kavuşabiliyor.
tr_TRTurkish
×