Lotus Nişantaşı D:33

Gebelikte 39. Hafta

Anasayfa » Gebelikte 39. Hafta

Gebelikte 39. Haftada Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

Bebek bu haftada her an doğabilecek durumda ve aile için her an patlamaya hazır bir bomba gibidir. Bebeğin rahme sığamaz olduğu ve otuz sekizinci haftadan beridir devam eden neredeyse vücuttaki tek değişiklik olan kilo almanın aynen devam ettiği bir haftadır. Bebeğin ve annenin salgılara tamamen doğuma hazırlık salgılarıdır ve bebek doğuma çok yaklaşmış bir haldedir.

Gebelikte 39. Haftada Bebeğin Boyu Ve Kilosu Ne Kadardır?

Bebeğin doğuma hızlanarak ilerlemesiyle birlikte büyüklüğü de artıyor ve bu hafta içerisinde boyu 49 cm ve ağırlığı da 3200 grama ulaşıyor.

Gebelikte 39. Haftada Bebeğin Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

Doğumun çok yaklaştığı bir hafta olan bu otuz dokuzuncu haftada bebek kocaman olmuş ve rahim içerisinde hareket edemeyecek kadar sıkışık bir pozisyondadır. Ayrıca önceki haftalarda hazırlığını yaptığı akciğer gelişimi ve soluk alıp verme için gerekli kas gelişimi tamamlanmış doğuma hazır bir şekilde beklemektedir.

Gebelikte 39. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

Anne adayının ağrılardan duramaz hale geldiği bir hafta içerine girmiş bulunuyoruz. Anne bu hafta içerisinde sadece doğuma hazır bir şekilde bekliyor olmalıdır. Bebeğin rahimde sıkışık olarak duruyor olması ve kasılmaların şiddetindeki artış nedeniyle anne daha da bir yorgun ve güçsüz düşer. Doğum yapılacak yere annenin zamanında yetişmesi normal doğumla bebeğini dünyaya getirme şansını kaçınılmaz bir şekilde arttıracaktır. Anne adayı kan ve sıvı geldiğinde bunu fark edip hemen bebeğin geliyor olduğunu yanındakilere bildirmeli ve doğuma yetişmeli, ihmalkar davranmamalıdır.

Gebelikte 39. Haftada Baba Adayına Tavsiyeler

Baba adayı en başından beri doğru hastane ve doğru doktoru seçmiş olmalıdır. Çünkü bebeğin sezaryen değil de normal doğumla doğması için doğum başlar başlamaz hemen doğumhaneye yetişmesi gerekir ne kadar erken hastanede olursa o kadar iyidir bu durum. Bu nedenle baba adayının bu haftada anne adayının yanından ayrılmaması ve doğum başlar başlamaz onu doğum odasına yetiştirmesi gerekmektedir. Baba adayının doğum sırasında annenin yanında bulunması da anne için oldukça moral verici olacaktır.

tr_TRTurkish
×