Lotus Nişantaşı D:33

Gebelikte 34. Hafta

Anasayfa » Gebelikte 34. Hafta

Gebelikte sona yaklaşıldığında anne adayları ve baba adaylarının yapılması gerekenler, yaşanan değişiklikler konusunda merakını gidermek için sizlere 34. Haftanın önemli özelliklerini anlatacağız.

Gebelikte 34. haftada bebekte olan değişiklikler nelerdir?

Bebeğiniz artık yeni doğan bebekler gibi davranmaktadır. Uyurken gözleri kapalı uyanık olduğu zamanlarda ise göz kapakları açık olacaktır. Bebeğinizin sinir sistemi tamamlanmak üzeredir. Cildinde de değişlikler meydana gelmiştir. Cildinin alt katmanını yağ dokusu kaplayacaktır. Akciğerleri gelişime devam edecektir. Bu haftada erken doğumla meydana gelen bebeklerde genellikle geçici sağlık sorunları görülür. Erken doğum olması ihtimalinde normal bebekler kadar sağlıklıdırlar. Bebeğin tırnakları çıkmış ve uzamaya başlamıştır. Isısını korumaya yardım edecek saçların da büyük çoğunluğu çıkmıştır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi ise artık basit mikroplara karşı koyabilecek seviyeye ulaşmıştır.

Gebelikte 34. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğiniz artık doğuma yaklaşmıştır, kilosu ve boyu da diğer haftalara göre daha fazladır tabi olarak. Kilosu 2270 gram ve boyu 42 cm olmak üzere yaklaşık değerlerdir.

Gebelikte 34. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bebek artık ultrasonda yeni doğan bir bebek gibi fiziki özelliklere sahip halde gözükür. Tüm organlarını net olarak görebilirsiniz.

Gebelikte 34. haftada anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

Bu haftadan itibaren gebede kasılmalar artacak ve sıklaşacaktır. Bu kasılmalar doğum sancısı değildir. Doğum yaklaştığından dolayı sizi doğuma hazırlayıcı kasılmalardır. Bu kasılmalar gerçek doğum sancıları gibi uzun süreli değillerdir. Anne adayları bu dönemde bazı sıkıntılarla karşılaşabilirler. Bebeğin kilo ve boy olarak büyümesi anne adayının hareketlerini daha çok kısıtlayacaktır. Özellikle yatma pozisyonları konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Anne adayına önerilen yatma biçimi sol tarafa yan biçimde olmasıdır. Diğer yandan anne adaylarının el ve ayaklarında şişmeler meydana gelecektir. Masaj uygulanarak bu şişmeler önlenebilir.

Gebelikte 34. haftada baba adayına tavsiyeler…

Sona doğru yaklaşılan bu zaman diliminde baba adaylarına düşen eşlerinin yanında daha çok olmaları ve onlara gerek fiziki gerek manevi anlamda yardımcı olmalarıdır. Diğer önemli bir husus ise cinselliktir. Anne adayı hormonları dolayısıyla cinsel istekleri yok denecek seviyeye gelebilir bu nedenle eşinize bu konuda baskı uygulamak ya da sürekli bu konudan bahsetmek yerine doğumu yaklaşan bebeğinizle ilgili konulara yönelmeniz anne adayına yardımcı olacak ve ilişkinin ilerleyişi açısından en sağlıklı yöntem bulunmuş olacaktır.

tr_TRTurkish
×