Lotus Nişantaşı D:33

Gebelikte 29. Hafta

Anasayfa » Gebelikte 29. Hafta

Gebelikte 29. haftada bebekte olan değişiklikler nelerdir?

Bu dönemle beraber bebek çok hızlı bir şekilde kilo almaya başlar. Artık bebeğin en ufak bir hareketi bile anne tarafından rahatlıkla hissedilecektir. Hatta birçok hareketi tekme olarak algılanabilir. Akciğerler artık iyice gelişmeye devam etmektedir. Bununla birlikte kas yapısı da olgunlaşmaktadır. Dolayısıyla bu haftalarda annenin bol miktarda kalsiyum tüketmesi çok önemlidir. Bebeğin kas ve kemik yapısı için bol bol vitamin ve protein içerikli gıdalar tüketmesinde yarar var. Ayrıca bebeğin bu haftayla beraber bağışıklık sistemi oluşmaya başlar.

Gebelikte 29. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğin 29. Haftasında ortalama boyu 39 cm civarındadır. Ayrıca kilosu da yaklaşık olarak 1250 gramdır. Bu haftada bebek artık doğacak boyuta gelmiştir.

Gebelikte 29. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bebek bu haftada etrafında olup bitenleri oldukça iyi duyabilir ve buna uygun tepkiler verebilir. Gözlerini açıp kapatmaya devam eder. Ayrıca anne karnındaki ışığa da alışmıştır.

Gebelikte 29. haftada anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

Bazı kadınlar iç karınlarının geniş olmasından dolayı hamileliğin son zamanlarında çok fazla zorlanmazlar. Fakat bazı kadınlar ise bu kadar şanslı olmayabiliyorlar. Bu haftaya kadar yaklaşık 5 kilo alınması normalken bazı kadınlar bu kilonun üstünde bir kiloyla bu haftaya ulaştıklarında şiddetli sırt ağrıları, bacaklarında kramplar ve denge kayıpları meydana geliyor. Anne adayının tansiyonu düzenli bir şekilde ölçülmelidir. Bu dönemlerde anne adayının iştahında artış meydana gelebilir. Aşırı gıda tüketimi de mideyi zorlayacağı için mide yanmalarıyla karşı karşıya kalınabilir. Bu dönem beraberinde gebelik hormonunun artışını da getirir. Bu durumda anne de kabızlık görülebilir. Kabızlığı bol bol lifli gıdalar tüketerek, bol su içerek ve hafif hareketler ve yürüyüş yaparak önleyebilirsiniz. Kabızlık önlenmediği takdirde hemoroit meydana gelebilir. Annenin göğüsleri artık iyice hassasiyet kazanmaya başlar. Çünkü artık süt üretimi başlamıştır.

Gebelikte 29. haftada baba adayına tavsiyeler

Anne adayı son haftalarda iyice hassaslaşmaktadır. En ufak şeye alınabilir, incinebilir. İlgiye çok ihtiyaçları vardır. Yalnız olmadığı eşi ve çevresi tarafından hissettirilmelidir. Morali her zaman yüksek tutulmalıdır. Annenin morali bebeğin ruh sağlığını direk etkilemektedir.

tr_TRTurkish
×