Lotus Nişantaşı D:33

Gebelikte 23. Hafta

Anasayfa » Gebelikte 23. Hafta

Gebelikte 23. Haftada Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

Bu haftada bebeğinizin vücudundaki gözlenen oransal bozukluk gittikçe normale dönüyor ama biraz da olsa bebeğinizin başı vücuduna oranla daha büyük. Bebeğinizin orta kulağındaki işitme merkezi gelişimine büyük bir hızla devam ediyor bu haftada. Bebeğinizle bu haftadan itibaren konuşmaya başlayarak ona dış dünyadan bahsedebilirsiniz ve bebeğiniz bunu hissedecektir. Siz mutlu olduğunuzda oda mutlu olacaktır sizin duygularınız ona yansıyacaktır. Bu dönemde bebeğiniz hareketlenmeye de başlamıştır.

Gebelikte 23. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta sonunda bebeğiniz izin düzenli beslenmenize bağlı olarak yaklaşık 31 cm olmuştur ve ortalama ağırlığı da 550 gramdır. Bahsettiğimiz değer yaklaşık ve ortala değerlerdir bu değerler he bebekte değişebilir çünkü genetik ve çevresel bir sürü faktörden etkilenebilir bebeğiniz.

Gebelikte 23. Haftada Bebeğin Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

Bebeğinizin vücudu gittikçe daha da şekillenmeye başlamıştır. Hareketleri artmıştır. Ama kilosu arttığı için hareket alanı daralmıştır.

Gebelikte 23. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

Bu haftadan itibaren bebeğinizin hareketlerinin artmasına bağlı olarak karnınızda hareket takibi bile yapabilirsiniz. Bu dönemde bebekler tekme atma yumruk atma gibi eylemleri sık sık tekrar ederler karnınızda sabit durmazlar sürekli yer değiştirirler. Bu dönemde karnınıza giren ani ağrılar yüzünden kolay günler geçiremeyebilirsiniz. Bu ağrıların rahim bağlarının gerilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Çünkü rahminiz rahim bağlarına oranla daha hızlı gelişir ve büyür bu da bağların çok gerilmesine neden olur. Bu dönemde dış görünüşünüzden rahatsız olabilirsiniz ama unutmayın ki sizin parçanız için buna katlanıyorsunuz. Sizin psikolojinize çok dikkat etmeniz lazım bebeğiniz siz ne hissederseniz onu hisseder. Beslenmenize de ayrıca dikkat etmeniz lazım bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz. Sigara kullanımından uzak durmalısınız alkol alışkanlığınız var ise bundan vazgeçmelisiniz.

Gebelikte 23. Haftada Baba Adayına Tavsiyeler

Bu dönemde eşiniz duygusal olabilir onun sizin için çok değerli olduğunu ve eşinizin kilolarını takmadan onu her koşulda sevdiğinizi söylemeniz gerekmektedir. Bel ağrıları çok olacağından ağır nesneleri kaldırmaması gerektiğini söylemelisiniz. Gerektiğinde ev işlerini siz yapmalısınız.

tr_TRTurkish
×