Lotus Nişantaşı D:33

Adet Kanaması Normalde Kaç gün Sürer?

Anasayfa » Adet Kanaması Normalde Kaç gün Sürer?

Woman in white panties having stomachache and massaging her abdomen.

1 ) Adet kaç gün sürer?

Adet kanamalarının 2 ile 7 gün arasında düzenli bir şekilde gelmesi, normal olarak kabul edilmektedir. Adet kanamasının sadece 1 gün sürmesi, az olarak nitelendirilir ve 1 gün sürmesinin sebebi de muhakkak ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır.

Adet miktarının ne kadar olduğu ise, herkese göre değişiklik gösterir. bunun tespit edilmesi de oldukça zordur. Adet günleri içerisinde 5’den fazla ped kullanılması fazla olarak kabul edilir. Gün içinde 1 veya 2 pedin kullanımı yeterli ise, bu durumda aynı şekilde normal kabul edilen bir durumdur. Bu konuda asıl önemli olan ayrıntı, adet kanamasının kaç gün devam ettiğidir.

Adet kanaması yaklaşık olarak 21gün veya 35 gün de bir gerçekleşmelidir. Her kadın mutlaka 28 ile 30 gün arasında adet görecek diye bir kural da bulunmaz. Bu nedenden dolayı da, 21 ile 35 gün arasında adet görme durumu da normal olarak kabul edilir.

2 ) Normal adet miktarının ne olması gerekir?

Adet kanamasının miktarının ölçülmesi ve normal olup olmadığının değerlendirilmesi biraz zordur. Bunun sebebi ise, her kadının ped değiştirme sıklığı birbirinden değişiktir. Bazı kadınlar ped de ki kandan rahatsız olduğu için, kanama az da olsa sürekli ped değiştirirken, bazı kadınlar daha idareli olmak için kanama çok ta olsa ped değiştirme sıklığını az gerçekleştirir. Ancak genel olarak gün içerisinde 3 veya 5 ped den fazlası, yoğun kanama olarak kabul edilmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi, hasta 1-2 damla kanama olduğu zamanda dahi ped değiştiriyor ise ve bu şekilde günde 4-5 ped değiştirdiğini belirtiyor ise, bu fazla değildir normaldir.  Gün içerisinde sadece 1 adet ped yeterli oluyor ise, bu da normal kabul edilebilir önemli olan adet gününün minimum 2 gün boyunca sürmesidir.

adet kanamasi ne kadar surer (2)

3 ) Adetin sıklığı ne kadar olmalıdır, kaç günde bir adet olmalıdır?

Adetlerin başladığı tarihler arasında minimum 21 gün, en fazla 35 gün olması gerekir. Her kadının tam 28 veya 30 günde bir adet görmesine gerek yoktur. 21 veya 35 gün arasındaki süreler, normal olarak kabul edilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, bu sürenin hesaplanması sırasında bir adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen sürenin hesaplanmasıdır. Adetler arasında temiz kalınan günlerin sayılması doğru sayılmaz.

4 ) Ergenlik döneminde adet düzeni nasıl olmalıdır?

Adet döneminin ilk başladığı dönemler içerisinde adet düzensizlikleri yaşamak, tamamen normal sayılır. İlk adet kanamasının ardından, 2 yıl ile 3 yıl içerisinde herhangi bir müdahalenin yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Çünkü adet kanamaları kendi kendine düzen içerisine girer. Bu sebepten dolayı, ilk adet görmeye başlayan kızlarda adet düzensizliğinin sebebi ile panik yapmaya gerek yoktur. Ancak yoğun kanamanın gerçekleşmesi halinde, kanamanın niye şiddetli gerçekleştiği, detaylı bir şekilde araştırılarak, sebebe yönelik tedaviye başlanması gerekir. Kanamanın 7 günden daha fazla sürmesi ve kanamanın yoğun olması sebebi ile kansızlık gelişmesi halinde, bu durumda adet kanamasının fazla olduğu kabul edilir.

tr_TRTurkish
×