Lotus Nişantaşı D:33

Adet Kanaması Nedir ve Nasıl Oluşur?

Anasayfa » Adet Kanaması Nedir ve Nasıl Oluşur?

Adet kanaması rahim içi tabakasında oluşan dokuların kan ile vücuttan atılmasıdır. Adetin bir diğer ismi de regl kanamasıdır. Tıbbi olarak regl, endometrium yani rahim iç tabakasının her adet döngüsünün bitiminde kan ile dökülmesidir. Östrojen hormonunun etkisi ile rahmin iç tabakası adet döngüsünün ilk başladığı zamanda kalınlaşmaktadır. Bu duruma proliferasyon denmektedir.

Adet döneminin ortasında gerçekleşen olaya da ovulasyon halk arasında bilinen ismi ile yumurtlama denir. Azalan progesteron hormonuna bağlı olarak rahi iç tabakası dökülür ve kanama gerçekleşir. Gelen kan rahmin içerisinden gelen kandır. İlk adet gören genç kızlar bu durumu yanlış veya hastalık olarak yorumlayabilmektedirler.

Korkulacak bir durum söz konusu değildir. Çünkü gelen kan yumurtalıklardan veya karın içinden değil direkt olarak rahimden gelmektedir. Bir süre sonra artan östrojen hormonu ile rahmin iç tabakası yeniden kalınlaşmaya başlar ve yeni bir siklus (adet döngüsü) dönemine girilir. Tüm bu olgular adetin oluşum ve bitiş sürecini ifade eder.

Adet kanından neler bulunur?

Rahim iç tabakasındaki döküntüler adet kanındaki oluşumlardır. Bu oluşumlar kan yolu ile her adet döneminde kadın vücudundan atılmaktadır. Rahim duvarının kalınlaşması ile adet kanaması yavaş yavaş azalır ve bir sonraki siklusa kadar sona erer. Adet kanı sayesinde rahim içi de temizlenmiş olur. Halk arasında adet kanının kirli kan olduğu söylenmektedir. Bu yanlış bir düşüncedir. Adet kanının akması sayesinde rahim içi temizlenmektedir. Böylelikle rahim tamamen streril bir hale gelmektedir. Adet kanının bitmesi ile kadının hamile kalma ihtimali de artar. Unutulmaması gerekir ki steril olmayan bir rahimde bebek oluşumu çok zor bir ihtimaldir.

Rahim steril ve temiz bir ortamdır

Halk arasında adet kanının pis kan olduğu yönünde bilinen bir yanlış durum vardır. Bilinenin aksine rahim için son derece steril ve temiz bir ortamdır. Çünkü bebek rahim içinde meydana gelmekte ve büyümektedir. Steril olmayan bir rahimde bebeğin meydana gelme gibi bir şansı yoktur. Normal koşullar altında her ay yaşanan adet döngüsü ile rahim içi temizlenmektedir. Tüm bu nedenlere bağlı olarak rahim aracılığı ile gelen adet kanamasının pis olma gibi bir ihtimali kesinlikle yoktur.

Adet ilk hangi yaşta başlar ve en son hangi yaşta sona erer?

İlk adet kanaması 8 yaşından başlayarak 16 yaşına kadar değişkenlik gösterebilir. Ancak genellikle genç 12 yaş civarında ilk adet görülmektedir.

Adet kanamasının son görüldüğü yaş ise menopoza bağlı sebeplerden ötürü değişiklik göstermektedir. Özellikle erken dönem menopoz belirtileri yaşayan 40 yaşın altındaki kadınların adetlerinde düzensizlikler yaşanabilir. Genellikle 45 ile 55 yaş arası dönem, kadınların son adetlerini gördüğü yaş aralığıdır.

tr_TRTurkish
×