Lotus Nişantaşı D:33

Adet Geciktirici İlaçların Zararları ve Yan Etkileri Var mıdır?

Anasayfa » Adet Geciktirici İlaçların Zararları ve Yan Etkileri Var mıdır?

Adet geciktirici ilaçlar progesteron olarak ifade edilen rahim iç tabakasını etki eden ilaçlardır. Adet döngüsünün gecikmesine neden olan bu ilaçların yumurtlamaya herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Adet geciktirici ilaçlar direkt olarak rahim içindeki tabakaya etki edip adet kanamasının başlamamasına neden olmaktadır.

Adet geciktirici ilaçların zararları ve yan etkileri var mıdır?

Adet dönemini geciktirmek amacıyla kullanılan adet geciktirici hapların kalıcı olarak bir hormonsal sorune neden olduğu gibi bir durum henüz tespit edilmiş değildir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için de adet geciktirici ilaçların herhangi bir olumsuz etkisinden söz edilemez. Adet geciktirici ilaçlar aşırı kilo alımında da sebep olmazlar. En temel özelliğiyle adet geciktirici ilaçların kalıcı bir hormonal bozukluğa veya daha farklı bir olumsuz duruma neden olma gibi durumları yoktur. Sadece adet günü değişmektedir. Ayrıca adet düzeni de bir süre sonra meydana gelen yeni kanama gününe göre tekrar düzene girecektir. Adet geciktirici ilaçların kullanımına bağlı olarak az da olsa kabızlık, şişkinlik, çok hafif baş ağrısı gibi durumlar yaşanabilir. Ancak tüm bu etkenlerin tamamı geçicidir.

Adet geciktirici ilaçlar ne zaman alınmalıdır?

Adet geciktirici ilacının etkisini göstermesi ve adetin gecikmesi için ilacın adetin başlangıç gününden 4 gün öncesinde alınması gerekmektedir. Eğer ki adet günü dönemine 4 gün veya daha az bir zaman varsa ilaç işe yaramayabilir ve adet gecikmesi yaşanmayabilir. Ancak bazen adet gününe 2 ya da 3 gün kalmasına rağmen kullanılan adeti geciktirdiği de olmuştur. Adet geciktirme hapının düzenli şekilde alınması gerekmektedir.

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılmalıdır?

Adet geciktirici ilaçlar olması beklenen adet döneminde 4 gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. Adet geciktirici ilaçların farklı biçileri vardır. İlaçların fonksiyonlarına gün içerisinde 2 adet veya 3 adet şeklinde kullanılması gerekebilir. İlaçların kullanım zamanı 10 günü geçmemelidir.

Adet geciktirmek için alınan ilaçlar kimler için zararlıdır?

Adet geciktirici ilaçlar karaciğer hastalığı olan, fazla kiloya sahip ve hamilelikten korunmak amacıyla doğum kontrol hapı kullanan kadınlar için kullanılması tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda adet geciktirici ilaçların aşırı kullanımı da zararlıdır ve uzmanlarca tavsiye edilmemektedir. Adet geciktirici ilaçların yıl içerisinde 1 ya da 2 defa kullanılması doğrudur.

Adet geciktirici ilacının alınmasından sonra vücutta ne gibi değişiklikler yaşanır?

Adet geciktirici ilaçların alınmasının ardından adetin gecikmesi dışında vücutta ciddi bir değişim yaşanmaz. Göğüslerdeki hafif dolgunluk hissi veya vücutta biraz gerginlik hissi yaşanabilir. Bunun haricinde adet geciktirici ilaçların vücut için çok belirgin özellikleri yoktur. Adet geciktirici ilaçların etkileri her kadında farklı seyredebileceği için bazı kadınların vücutlarında hiç farklılık da göstermeyebilir.

Adet geciktirici ilaçlarla adet döneminin ertelenmesinin vücuda bir zararı olur mu?

Adet geciktirici ilaçların normal kullanılması halinde vücuda herhangi bir zararı olmamaktadır. Ancak vücudun doğal döngüsüne olan etkisinden dolayı adet geciktirici ilaçların çok sık kullanılmaması önerilmektedir.

tr_TRTurkish
×