Lotus Nişantaşı D:33

Adet Döneminde İlişkiye Girmek Sakıncalı mıdır?

Anasayfa » Adet Döneminde İlişkiye Girmek Sakıncalı mıdır?

adet donemi

1 ) Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek sakıncalı mı?

Bu bayanlar tarafından en çok merak edilen sorulardan biridir. Bu soru ile beraber, adet zamanında ilişkiye girilirse hamilelik meydana gelir mi? Kısırlık yapar mı? gibi sorular da çok merak edilen sorulardandır. Kişilerin dini inançlarını göre yasak veya serbest olması ayrı bir konudur. Saygı da duyulur. Ancak adet dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girmenin kadın veya erkek açısından herhangi bir zararı bulunmaz. İlişki prezervatifsiz veya prezerfvatif kullanarak gerçekleştirilebilir. Ancak adet döneminden dolayı meydana gelen kanama ile alakalı olarak, prezervatifsiz ilişki biraz zor olabilir. Ancak bu sebepten dolayı prezervatif kullanılması tavsiye edilir.

Adet (regl, mens) döneminde kadınların büyük bir kısmında cinsel açıdan istek artar. Ancak bazı kadınlar ise, adet dönemi içerisinde kanama meydana geldiğinden dolayı cinsel ilişkinin iyi olmayacağını düşünürler.

2 ) Adet zamanında ilişkiye girilirse hamilelik meydana gelir mi?

Adet dönemi içerisinde hamileliğin meydana gelmesi oldukça zor bir olasılıktır. Ancak kesinlikle hamileliğin meydana gelme olasılığı yoktur denemez. Aynı zamanda vajinadan gelen her kanama adet kanaması değildir. Kadın adet olduğunu zannedebilir ancak meydana gelen bu kanama adet değil başka bir kanama olabilir. Bu esnada da cinsel ilişkiye girilmesi sırasında bayanda hamilelik oluşabilir.

3 ) Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek kısırlık yapar mı?

Toplum içerisinde söylenen adet (regl) zamanında ilişkiye girmek kısırlık yapar gibi sözler kesinlikle yanlıştır. Aynı zamanda toplum içerisinde bazen ifade edilen ve yanlış olarak bilinen bir diğer söz ise, adet kanının pis olduğudur. Adet kanı rahim içerisinde bulunan dokunun dökülmesi ile meydana gelen bir kanamadır. Bu doku da pis değildir olduğu gibi temiz ve normal bir dokudur. Sadece hormonal etkiler ile alakalı olarak, her ay belli periyotlarda dökülür ve kanamanın gerçekleşmesine sebep olur.

tr_TRTurkish
×