Lotus Nişantaşı D:33

4 Soruda Hamilelikte Göğüs Bakımı

Anasayfa » 4 Soruda Hamilelikte Göğüs Bakımı

gebelikte gögüs bakimi

1 ) Hamilelikte göğüs bakımı nasıl yapılmalıdır?

Hamileliğin en çok son dönemlerinde meme bezleri aktif bir şekilde çalışmaya başlar ve meme başından kolostrum olarak ifade edilen beyaz veya sarı renkli süt gelir. Bunun anne adayının sağlığı bakımından hiçbir sakıncası bulunmaz. Meme başında olan kolostrum ılık sabunlu bir bez yardımı ile temizlenebilir. Ancak gün içinde rahatsızlık hissi verecek şekilde sütün çok gelmesi halinde, göğüs pedleri işe yarayabilir. Hamilelik döneminin özellikle ikinci yarısının ardından sutyenlerin değiştirilmesi tavsiye edilir. Göğsü alt taraftan destekleyen, çok fazla sıkmayan pamuklu iç çamaşırlarının kullanılması önemlidir.

2 ) Hamilelikte göğüslerin bakımı için yapılması gerekenler neler?

  • Göğüslerde çatlakların meydana gelmemesi için, ılık suda duş yapmalısınız. Duş aldıktan sonra, göğüslere nemlendirici krem ile masaj yapmanızın etkisi de kendini gösterecektir.
  • Göğüslerde görülebilecek olan sarkmalara engel olmak ve bu sarkmayı minimum seviyeye indirmek için ise, hamilelik dönemi içerisinde göğüsler günde 2 defa soğuk su ile yıkanmalıdır. Bu işlem göğüsleri diri tutacak ve emzirme sonrasında göğüslerin sarkmamasını sağlayacaktır.
  • Bebeğiniz doğmadan önce göğüslerinize bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede bebeğiniz temiz ve sağlıklı göğüslerden süt içmiş olur.
  • İlk olarak anne adayları için uygun olan bakım kremi ve yağlar ile göğüs her gün uygun bir şekilde temizlenmeli ve gerekli olan bakımı gerçekleştirilmelidir.

Bu bakım, bebeğiniz dünyaya gelmeden önce ve sonra düzenli bir şekilde devam ettirilmesi gerekir.

gebelikte gögüs bakimi (2)

3 ) Doğumdan sonra göğüs bakımı nasıl olmalı?

  • Anne, bebeğini doğum gerçekleştikten ne kadar çok emzirirse, ortaya çıkacak olan çatlaklar o denli önlenir. Bunun sebebi ise, sütler göğüste bulunan süt kanalının içerisinde depolandıkça, göğüsün elastikiyeti bozulur ve çatlaklar oluşur.
  • Anne, bebeğini her emzirdiğinde olabildiğince rahat ve sakin olmalıdır. Çünkü anne strese girdikçe göğüslerde gerginleşme meydana gelir. Bu da sütün artmasını engeller. Aynı zamanda göğüs uçlarının büyümesi ile beraber yaralanmasına da neden olur.
  • Göğüslerin sağlıklı olması için, bebek her emzirmeden önce ve sonrasında göğüs etrafı ıslak ve temiz bir tülbent yardımı ile silinmelidir.
  • Annenin göğüslerinin uçlarında ortaya çıkan çatlaklıklar, her emzirme işleminde anneye acı verebilir. Aynı zamanda bu çatlakların açık yara haline dönüşmesi durumunda ise, ilerleyen zamanda enfeksiyon komplikesinin ortaya çıkma ihtimalini gösterir. Enfeksiyon, hem anne hem de bebek açısından risk teşkil eden bir durumdur. Bebeğin pamukçuk rahatsızlığına yakalanmasının bir başka sebebi de, bu enfeksiyonlardır. Ancak elbette ki kalıcı bir durum değildir. Göğüsün el ile temas edilmemesi ve bebeğe iyi bakılması halinde en kısa sürede ortadan kalkar.
  • Annenin göğüs uçlarında yaraların ortaya çıkması halinde, annenin bebeğini olması gerektiği gibi emzirmediğini de gösterebilir. Anne, bebeğini emzirirken göğüs ucunu bebeğe veriyor ve kahverengi bölgesi alınmıyor ise, göğüs uçları yara olabilir.

4 ) Süt ateşi nedir?

Çatlayan göğüs uçları, her zaman için tehlikeli değildir. Kolaylıkla bulaşabilen enfeksiyonlar, bu yara ve çatlaklar ile beraber çok daha kolay bir şekilde anneye bulaşabilir.

Enfeksiyon riskini en aza indirmek ve bebeğe bulaşmasını da engellemek amacı ile bebeğin annenin göğüslerini, yara ve çatlak iyileşene kadar emmemesi gerekir. Bu durumda, göğüslerde ki süt, pompa yardımı ile sağılmalı ve daha sonra biberon ile beraber bebeğe verilmelidir.

Annede meydana gelen bu çatlakların yan etkileri sebebinden dolayı, anne de ateşlenme görülebilir. Bu ateş, ihmal edilmemesi ve derhal doktora gidilmesi gereken bir durumdur. Göğüslerin şişmesi, yanma hissinin olması ve dayanılmaz bir şekilde ağrı vermesi halinde, bunların yanı sıra aynı zamanda annenin ateşinin de olması durumunda, süt ateşinin var olduğu tespit edilebilir. Süt ateşi, kalıcı bir hastalık değildir. En kısa zamanda doktora gitmeniz halinde, gerekli olan tedaviyi doktorunuz size verecektir.

tr_TRTurkish
×