Lotus Nişantaşı D:33

Gebelikte 13. Hafta

Anasayfa » Gebelikte 13. Hafta

Gebelikte 13. Haftada Bebekte Olan Değişimler Nelerdir?

13.Haftaya gelindiğinde bebeğin embriyo halinden çıkıp bir insan yüzüne daha çok benzediği gözlemlenmektedir. İlk başlarda kafadaki yerleri yeterince belirginleşmemiş olan bebeğin bu döneme gelindiğinde tüm yüz hatlarının normal şekillere bürünmeye başladığı görülür. Bu dönemde bebekte oluşan en önemli yetilerden biri de bebeğinizin ses tellerinin de oluşmaya başlamış olmasıdır.

Gebelikte 13. Haftada Bebeğin Boyu Ve Kilosu Ne Kadardır

13. Haftada bebeğinizin ortalama boyu 9 cm. ve ağırlığının da 26 gram olması beklenilmektedir.

Gebelikte 13. Haftada Bebeğin Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

13hafta-gebelik

Bu dönemde tepe denilen oluşumun ultrasondaki  görünümüne göre erkek bebeklerde yukarı bakan, kız bebeklerde ise  vücuda paralel olarak bir gelişim izlediği görülür. Bu dönemde bebek ancak bir şeftali büyüklüğü kadar gözlemlenir ve fark edebileceğiniz en büyük ayrıntı bacaklarının kollarından daha uzun olduğudur. Organ gelişimi tamamlanmış olan bebeğin bundan sonra geçireceği değişiklikler büyümek olacaktır.

Gebelikte 13. Haftada Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

13.Haftaya gelindiğinde yine her haftada olduğu gibi çeşitli değişimler gözlenecektir. Bunlardan bazıları sizi biraz zorlasa da her şeyin bir başkası için değil tamamen kendi yavrunuz için olduğunu bilmek sizin bu sıkıntılara katlanmanız için en büyük sabır sebeplerinizden biri olmalıdır. Bu haftada karnınızda ağrılar hissedebilirsiniz. Bunun sebebi rahminizi olduğu yerde tutan kasların iyice kasılmaya başlamış olmasıdır. Ağrılarınızın çok şiddetli olduğu zamanlarda doktorunuza başvurmanız önerilmekle birlikte bu haftalarda bu şikâyetlerin olabileceğini bilmenizi öneririz. Bu haftalarda anne adaylarında soluk alıp verme hızı artar bunun sebebi bebeğe daha fazla oksijen taşıyabilmektir. Kalp bu dönemde daha hızlı ve güçlü çalışmaya başlar. Bunun sebebi ise doğum sırasındaki kan kaybını minimal düzeye indirmektir.

Gebelikte 13.Haftada Baba Adayına Tavsiyeler

Hamilelikten ötürü kaynaklanan ağrıları eşinizi yeterince stres altına soktuğundan, eşinizin mutsuz olma ihtimali de yüksek olabilir. Burada dengeleyici konumdaki tek insan siz olduğunuz için onun yalnız olmadığını sık sık vurgulamalı ve diğer zamanlara nazaran biraz daha naif ve ilgili olmanız onun, dolayısı ile bebeğinizin gelişimi açısından önemli olacaktır. Onunla geleceğe dair hayaller kurmanızın bile onu mutlu edebilecek en önemli faktörlerden biri olduğunu bilmenizin sizin açınızdan yararı olacaktır.

tr_TRTurkish
×