Lotus Nişantaşı D:33

10 Maddede Tüp Bebek Sonrası Yapılması Gerekenler

Anasayfa » 10 Maddede Tüp Bebek Sonrası Yapılması Gerekenler

  1. Embriyo transferinden gebelik testine kadar geçen sürede her şey doktor kontrolünde olmalıdır

Embriyo transferi kısa süren bir işlemdir ve transferden sonra kadının yaklaşık yarım saat kadar tüp bebek merkezinde dinlenmesi yeterlidir. Bunun ardından anne adayı günlük rutin yaşamına dönebilmektedir. Ancak gebeliğin rahme daha iyi tutunabilmesi için kullanılması gereken ilaçlar olabilmekte ve bu ilaçların asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Gebelik testine kadar geçen süre içinde her şey doktorun kontrolü ve önerileri doğrultusunda gerçekleşmelidir. Bu dönemde seyahat etme, dinlenme, beslenme, ilaç kullanımı gibi hususlarda doktorun önerileri dikkate alınmalıdır.

  1. Tüp bebek sonrası gebelikte ilk 3 ay önemlidir

İster doğal yolla isterse tüp bebek tedavisi ile olsun tüm gebeliklerin ilk 3 aylık dönemi risklidir. Tüp bebek tedavisi gebeliğinde de olası sorunlardan en az etkilenilmesi amacıyla özellikle ilk 3 ay çoğul gebelik, düşük, beklenenden daha zayıf bebek, erken doğum gibi riskler ekarte edilmelidir. Bu sebeple özellikle ilk üç aylık dönem içinde hızlı ve ani hareketlerden kaçınma, ağır spor ve egzersizleri kesinlikle bırakma ve doktorun önerdiği ilaçları düzenli kullanma gibi hususlarda dikkatli olunmalıdır.

  1. Tüp bebek sonrası gebelikte yeterli ve dengeli beslenmek şart

Tüp bebek tedavisine başvurmak için gelen çiftlere doktor genel bir sağlıklı beslenme programı önermektedir. Zira sağlıklı ve dengeli beslenme hem gebeliğin oluşması hem de devamı yani tüp bebek tedavisi başarısı için çok önemlidir. Tedavinin başından itibaren kalsiyum, vitamin, mineral, protein, Omega 3 bakımından yeterli beslenen anne adaylarında gebelik elde edilme ve canlı doğum oranlarının daha yüksek olduğu bilinmektedir.

10-maddede-tup-bebek-sonrasi-yapilmasi-gerekenler-2

  1. Tüp bebek tedavisi sonrası gebelikte bol su tüketilmelidir

Anne adayının yeterince sıvı ve özellikle de su tüketimi gebeliğin gerçekleşmesi ve gebelik sürecinin sağlıklı geçmesi için önem arz etmektedir. Gebelik döneminde normal ölçülerde sıcaklık varsa günde 2,5 litre, aşırı sıcak yaz günlerinde ise 3 litre su tüketilmelidir.

  1. Tüp bebek sonrası gebelikte sigara ve alkol yasak

Sigara ve alkol kullanımı yaşı, sağlık durumu ne olursa olsun tüm bireyler için zararlıdır. Özellikle de gebelik planlayan kişilerin daha gebe kalmadan bu alışkanlıklardan kurtulması önem arz etmektedir. Tüp bebek tedavisi zaten çiftin üreme kapasiteleriyle ilgili bir takım sorunlar dolayısıyla uygulandığı için kesinlikle negatif etki edebilecek sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

  1. Tüp bebek sonrası gebelikte folik asit kullanılmalıdır

Bebeğin kemik ve omurga gelişimi için azami önem taşıyan folik asit kullanımına gebelik öncesinde başlanmalıdır ki gebelik elde edebilme olasılığı artsın. Bununla birlikte gebelik oluştuktan sonraki 3 aylık periyot içinde de ihmal edilmeden kullanılmalıdır.

  1. Tüp bebek sonrası gebeliklerde yürüyüş ve hafif egzersizler önemlidir

Tüp bebek tedavisi görenlerin hareket etmemesi, tüm gebelik boyunca yatmaları gerektiği şeklinde yanlış bir inanış mevcuttur. Ancak hem doğal yolla hem de tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde günlük yaklaşık yarım saat süren hafif tempolu yürüyüşler yapmak neredeyse sağlıklı beslenme kuralları kadar önemlidir. Rutin yürüyüşler sayesinde anne adayı kilosunu kontrol altında tutabilecek, enerjik ve zinde olacak, bebek daha iyi gelişecek ve doğum da daha kolay gerçekleşecektir.

10-maddede-tup-bebek-sonrasi-yapilmasi-gerekenler-3

  1. Tüp bebek tedavisi sonrası ilaç kullanımı

Tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edenlerin doğal yolla elde edilen gebeliklere oranla bir miktar daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle de en basit ağrı kesiciler, sakinleştiriciler gibi ilaçlar da dahil olmak üzere doktorun izni, bilgisi olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

  1. Tüp bebek sonrası gebeliklerde cinsel ilişki

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin 12 gün sonrasında uygulanan gebelik testinin pozitif çıkması durumunda gebelik süreci aslında normal gebelikle aynı şekildedir. Bu bakımdan tıpkı doğal yolla elde edilen gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek gebeliklerinde de gebelikte cinsel ilişki yaşamanın bebeğe ya da anne adayına her hangi bir zararı, olumsuz etkisi olmamaktadır. Ancak tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden gebelik testine kadar geçen 12 günlük süre içinde cinsel ilişki yasaktır.

  1. Tüp bebek sonrası gebelikte kanama

Tüp bebek tedavisinde embriyo transfer edildikten bir süre sonra çok az miktarda lekelenme meydana gelebilmektedir. Embriyonun rahme tutunma kanaması olarak değerlendirilen bu lekelenme gebeliğin gerçekleştiğinin işaretidir. Ancak sonrasında yaşanan her türlü kanama önem arz etmekte ve mutlaka doktora başvurulmasını gerektirmektedir.

tr_TRTurkish
×